Poradenstvo: info@turbodieta.sk
Slovensky
Maďarský English Deutsch Polski Slovensky

Ak ste diabetik...

Držali by ste diétu, ale máte pochybnosti kvôli diabetesu? Pozor, máme pre Vás riešenie! Hlavný lekár diabetológie, Dr. Fövényi József, vám prezradí, ako môžete zakomponovať Turbo Dietu®  do vášho jedálnička.

Jedným z hlavných problémov diabetikov – najmä tých, ktorí trpia na cukrovku typu 2 – je zníženie telesnej váhy. Účinnou pomocou je zaradenie bielkovinových kokteilových práškov, ako aj Turbo diety® do vášho programu na chudnutie.

Vzhľadom na rôznorodosť liečby cukrovky, resp. vzhľadom na riziko hypoglykémie, ktorá ako vedľajší účinok medikamentóznej liečby hrozí takmer vždy, diétu konzultujte s vaším ošetrujúcim lekárom a dietetikom!

Vo všeobecnosti môžeme odporučiť dodržiavanie nasledujúcich hľadísk:

Počas znižovania hladiny krvného cukru tabletkami:

 • Denne sa môžu nahrádzať maximálne 2, prípadne jedno jedlo Turbo Dieta® kokteilmi.
 • Keďže väčšina diabetikov dokáže dosiahnuť zníženie hmotnosti konzumáciou dennej stravy s energetickou hodnotou 1200 kcal, ideálnym časom na denný príjem 2 kokteilov je ranné a večerné stravovanie.
 • V tomto prípade popri 2 kokteiloch odporúčame stravu s celkovou energetickou hodnotou asi 600-650 kcal, v rámci toho obed s obsahom sacharidov 90-100 g a 2 malé jedlá (desiatu, olovrant).
 • Ak  je hladina cukru v krvi v čase zaradenia kokteilov do stravy zvýšená, t.j. pohybuje sa  medzi 7-10 mmol/l – nie je potrebná modifikácia medikamentóznej liečby.
 • Ak hladina cukru v krvi už na začiatku, resp. neskôr pri poklese telesnej váhy poklesne a priblíži sa normálnym hodnotám, je potrebné dávku tabletiek na zníženie hladiny krvného cukru znížiť. Je to z dôvodu, aby sme zabránili nežiadúcej hypoglykémii. Zdôrazňujeme ešte raz, že bez konzultácie s lekárom nezačínajte s diétou!
 • Mesačný pokles hmotnosti by nemal presahovať 1,5-2 kg, lebo len v tomto prípade sa môže dosiahnutá nižšia hmotnosť udržať dlhodobo.
 • Každá kúra môže trvať maximálne 3 mesiace!
 • Ak kokteilovým práškom nahradíte denne iba jednu stravu, odporúčame, aby ňou bola večera.
 • Takto sa totiž môže dosiahnuť pomalšia, ale istá redukcia hmotnosti. (V tomto prípade samozrejme možno zvýšiť energetický obsah jedál konzumovaných v rámci normálnej diéty o 250-300 kcal, resp. v rámci toho o 45-50 g sacharidov.

Ak tabletky na zníženie hladiny cukru v krvi pred spaním dopĺňate prípravkom NPH, alebo analógovým inzulínovým prípravkom s dlhotrvajúcimi účinkami, kokteilové prášky môžete užívať podobne, ako je uvedené vyššie!

Počas inzulínovej terapie:

 • Aj v tomto prípade možno užívať Turbo Dieta® kokteilový prášok, ale iba v prípade intenzívnej inzulínovej terapie, keď si pacient dávkuje analógový inzulín s rýchlymi alebo ultra rýchlymi účinkami.
 • V tomto prípade odporúčame konzumovať bielkovinový kokteil len namiesto večere, teda raz denne.
 • Dávka inzulínu užívaná pred večerou by sa mala znížiť aspoň o 50%.
 • Zároveň je nutné znížiť obsah energie i sacharidov vo zvyšných 2 jedlách približne o 20%, resp. súbežne s tým znížiť o 1-2 jednotky aj dávku inzulínu konzumovaného pri stravovaní, nakoľko len takto možno dosiahnuť žiaduci úbytok hmotnosti v rozsahu 1-1,5 kg.  
 • Považujeme za dôležité zdôrazniť, že meranie hladiny cukru v krvi je pri Turbo Diete® potrebné uskutočňovať častejšie ako v iných prípadoch. V rámci tohto je dôležité urobiť tak čo najčastejšie po užití kokteilu, nakoľko len týmto spôsobom je možné vytitrovať potrebnú dávku inzulínu a vyhnúť sa výskytu hypoglykémii po 2-3 hodinách po konzumácii jedla!

V prípade liečby pomocou denne 2 alebo 3-krát miešaných inzulínov sa konzumácia bielkovinových kokteilových práškov a dávkovanie miešaných inzulínov nemôžu zosúladiť.

Ak máte ďalšie otázky a pochybnosti, napíšte nám »

Chceli by ste sa začať s Turbo Diétou®? Zaobstarajte si potrebné výrobky »